Hraní si se jmény

Rozhodnutí o jménu miminka je pravděpodobně jedna z nejdůležitějších věcí, kterou pro své dítě uděláte. Hrajte tedy hru se jménem, ​​než se vaše dítě narodí, s velkou péčí – jako jméno je pro mě.

Jméno udává tolik věcí v jejich životě: kde budou sedět ve třídě, pokud jsou lavice uspořádány podle abecedy; jak dlouho bude trvat, než napíší své jméno na začátek zkušebního listu; jaké budou jejich přezdívky na hřišti; a nakonec, jak jsou vnímáni na pracovišti.

A i když je lákavé vymyslet jméno, které je rozkošné pro baculaté batole, mějte ale na paměti, že jednoho dne váš syn vyroste a nebude snést příliš dobře, když mu na hřišti budou říkat nelichotivými variacemi jeho jména.

Hrátky se jmény

Chtěl jsem pojmenovat svého syna Declan po irském chlapci, kterého jsem potkal na svých cestách v Dublinu, když mi bylo dvacet. Netřeba dodávat, že můj manžel mé nadšení nesdílel a místo toho jsme se rozhodli pro Conora – s irským pravopisem – tedy milovníka psů. V té době jsem si myslela, že jsme chytří, když jsme se dohodli na jméně v původním – irském tvaru. Brzy jsme si však uvědomili, že Conor pravděpodobně stráví velkou část svého vzdělaného života opravováním lidí, kteří trvají na používání dvojitého „n“, které preferují Skotové. Mějte to na paměti, když budete hledat neobvyklé hláskování.

U mnoha rodičů je také oblíbené dvouhlavňové jméno, zvláště pokud panuje neshoda ohledně preferovaného jména. Ale i když se rozhodování o Jayden-George nebo Lily-Mae může v té době zdát jako perfektní kompromis, ušetřete raději vaše dítě, situace, kdy bude vyplňovat formulář s pouze malým místem pro jméno. Nebo, ještě hůř, když dojde na školní uniformy a musíte Anastasii-Jessamine nalepit na nažehlovací štítek.

O krok dále je pokušení kombinovat jména rodičů. Moje jméno, Anél, je sloučení jmen mých rodičů – Anne a Neville. Netřeba dodávat, že předpokládaná krása tohoto epithetu mi byla úplně ztracena. .


Kulturní rozmanitost

Kulturní rozmanitost Jižní Afriky se hodí k řadě zajímavých jmen a podle Kidadl, nejoblíbenější v roce 2020 byly Andre a Amahle, pro chlapce a dívky, následované Arnem a Annikou. Je také běžné, že rodiče uvádějí jméno prarodiče nebo člena rodiny, a to buď jako křestní nebo druhé jméno. Mnoho afrikánsky mluvících dětí dostává příjmení jako křestní jména. Kdo by mohl zapomenout na Scotta Scotta, populárního televizního moderátora z 80. let?

Legrační na jménu je, že se nakonec změní a zkrátí do nějaké přezdívky. Záměrně jsem zvolil krátké jméno pro svou dceru Erin v naději, že bude ušetřena všech trapných zkratek a asociací. Ale už se z ní stala „Errie“ a obávám se, že se možná bude muset vypořádat s nějakými vtipy „Airy Fairy“ během jejího života. Hrátky se jmény nejsou pro slabé povahy.

Hollywood tady přijdeme

Vzhledem k naší posedlosti celebritami není divu, že mnoho rodičů napodobuje bizarní dětská jména nabízená v Hollywoodu. Nikdo ani nehne brvou při pomyšlení, že stojí vedle North, South, Apple, Rumi nebo Suri. Svůj vliv mají i filmové postavy, takže za pár let si dávejte pozor na Khaleesi, Hermionu a Jona.

Pamatujte, že jméno je na celý život. Možná vás zdá roztomilé pojmenovat své dítě „Gin“, jako nostalgickou připomínku noci, kdy bylo počato. Ale nebude to pro něj tak zábavné, když se k tomuto jménu bude muset hlásit, zvláště jako teenager. Nedávná studie LinkedIn zjistila, že mužští generální ředitelé mívají výstižná jednoslabičná jména, jako Bob, Jack a Tom. V mužských i ženských vůdčích pozicích většina jmen začínala souhláskou, nikoli samohláskou.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Klára Baslová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *