Důležité rozhovory, než mít děti

Těhotenství 101: Jak být připraven na rozhodnutí, které změní život. Toto jsou důležité rozhovory, které vy a váš partner musíte mít, než se rozhodnete mít děti.

Nové vztahy jsou o večeřích při svíčkách a intimních rozhovorech – obvykle o lásce, životě a šťastně až do smrti. Ale pokud jde o přidávání dětí do mixu, věci se změní a drasticky změní. Tento článek o těhotenství 101 zdůrazňuje osm důležitých diskusí, které byste vy a váš partner měli mít, než se pustíte do tohoto rozhodnutí, které vám změní život.

A dítě dělá…

Chcete oba děti? Pokud ano, kolik? Můj manžel mi, když jsme spolu chodili, docela lehkomyslně řekl, že by chtěl mít čtyřčlenné potomstvo. Ale po dvou týdnech s novorozencem to rychle upravil na snesitelnější dva. Zatímco matka příroda má tendenci mít svůj vlastní plán, ujistěte se, že máte na začátku jasnou představu o preferované velikosti vaší rodiny.

Pokud chcete více než jednu, rozhodněte se, zda mezi nimi chcete mít velkou mezeru, nebo všechny plenky co nejrychleji z cesty. Ale mluvte také o tom, co se stane, když vám život předhodí křivák a z dítěte číslo dvě se stanou děti dvě, tři a čtyři. Měli byste také myslet na možné komplikace. Pokud běžné těhotenské testy odhalí abnormalitu, jaké možnosti byste zvažovali? Dokázali byste si poradit s dítětem se speciálními potřebami a jakou podpůrnou síť máte?

Ve výstavbě

Buďte upřímní ohledně svých příslušných potřeb. Potřebuje váš manžel hodně pozornosti? Jste kontrolní šílenec, pro kterého je těžké být na něčí pokyn a volat? Je důležité si předem prodiskutovat, jaká jsou vaše očekávání, pokud jde o rodinu. Děti jsou náročné a je možné, že svému partnerovi nebudete moci věnovat stejnou pozornost, jako když jste byli jen vy dva.

Prozkoumejte způsob, jakým spolu komunikujete, a ujasněte si své potřeby. Vyhněte se také narození dítěte, aby se vztah uzdravil. Bezesné noci a stres nového člověka ve vašem životě mohou přidat značnou zátěž i tomu nejpevnějšímu partnerství. Podívejte se pořádně na svůj životní styl. Jste připraveni vzdát se líných sobotních brunchů a improvizovaných výletů, abyste si přebalili a sledovali vlak Thomase?

Spočítejte si náklady

Miminka jsou drahá. Myslete na plenky, ubrousky, dětské návštěvy… Udělejte si podrobný finanční plán a rozpočet. To vám také pomůže rozhodnout, kolik dětí si můžete reálně dovolit. Zahrňte do nákladů na péči o děti, pokud potřebujete další pomoc, stejně jako náklady na školní a mimoškolní aktivity později. Je váš dům dostatečně velký pro rozrůstající se rodinu nebo se budete muset přestěhovat?

Kariérní plány

Vrátíte se oba do kanceláře, nebo jeden z vás zůstane doma s dětmi? Zvažte změnu na půldenní nebo na volné noze, pokud to vaše profese umožňuje. Z pracovně právního hlediska mohou ženy nastoupit na mateřskou dovolenou na čtyři měsíce, a to měsíc před termínem porodu. Pokud je vaše mateřská dovolená neplacená, můžete požádat o UIF. Nezapomeňte zohlednit úpravu svého měsíčního příjmu jako součást plánování rozpočtu.

Péče o děti

Možnosti péče o děti budou záviset na vašem pracovním rozhodnutí. Budete mít chůvu, denní matku nebo se budete spoléhat na člena rodiny, který vám pomůže? V jakém věku pošlete své dítě do školy? Musíte se také začít poohlížet po možnostech základní školy. Dobré školy jsou velmi žádané a je důležité dostat své dítě na pořadníky co nejdříve. Promluvte si o tom, jaké školní prostředí byste oba preferovali. Důležitým tématem Těhotenství 101 je očkování. Dohodněte se nyní, zda své děti necháte očkovat, nebo ne, s ohledem na to, že školy při podání žádosti žádají průkaz kliniky.

Špatný policajt, ​​dobrý policajt

Bohužel někdo musí být disciplinovaný. Společně se rozhodněte, co představuje nevhodné chování a jak se s ním nejlépe vypořádat. Zatímco vy můžete s radostí dovolit dětem, aby se namalovaly na zeleno jen na 15 minut klidu, váš manžel může být z toho nepořádku zuřivý. Pokud je potrestá za něco, co jste zjevně omlouvali, mohlo by to vyslat smíšené signály. Vytvořte jednotnou frontu a jednejte důsledně. Je třeba brzy stanovit širší rodičovské role. Budete se střídat s dobou koupání a výměnou plen, například?

Spánkové potíže

Někteří rodiče dávají přednost spánku s novorozencem vedle postele, zejména kvůli nočnímu kojení. Jiní chtějí své děti co nejdříve přivyknout spát o samotě. Problémy často začnou opravdu až o rok nebo dva později, když se vaše batole rozhodne, že spát v maminčině posteli je zábavnější. Nejen, že je to rušivé, ale může to být pro váš vztah katastrofální. Diskutujte o možnostech tréninku spánku pro různé věkové kategorie. Děti bohužel rády věci kombinují – takže dobrý spáč v osmi měsících se může ve dvou letech změnit v náměsíčného.

Podat pomocnou ruku

Přijdou chvíle, kdy budete oba potřebovat nějaké TLC. Kojení může být stresující, proto proberte s partnerem, jak k tomu budete oba přistupovat a zda by měl zasáhnout, pokud vám to bude připadat obtížné. Byla to pro mě taková úleva, když mě můj manžel po třech mučivých týdnech snahy kojit naši dceru jemně povzbuzoval, abych přešla na umělé mléko. Mluvte o realitě postnatální deprese. Až u 40 % žen se po porodu vyvine nějaká forma deprese nebo úzkosti, uvádí Postnatální depresivní společnost SA. Až 10 % novopečených otců může také propadnout depresím.

Možnosti porodu

Zjistěte si předem, co vaše lékařská pomoc pokryje nebo kolik bude stát porod. Nic ale není pevně dané a nečekaná komplikace může znamenat náhlou změnu porodního plánu. Jděte společně na předporodní kurz, abyste se mohli informovaně rozhodnout o možnostech porodu.

  • Tradiční porod v nemocnici – možnosti zahrnují vaginální porod nebo císařský řez. Některé nemocnice mají zařízení pro porod do vody. Prodiskutujte možnosti úlevy od bolesti se svým gynekologem nebo porodníkem.
  • Porodní centrum – Ideální pro páry s nízkorizikovým těhotenstvím, které chtějí rodit přirozeně v domácím prostředí s individuální péčí.
  • Domácí porod – Vhodné pro nízkorizikové přirozené porody nebo porody do vody. Můžete také zapojit porodní asistentku nebo dulu. Porodní asistentky jsou vyškolení zdravotníci, kteří mohou provádět lékařské zákroky; dula nabídne emocionální a praktickou podporu.

Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Klára Baslová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *