Dítě jednorožce: Odhalení mýtů o výchově

Redaktorka Child Magazine Anél Lewis si povídala s ergoterapeutkou Roxanne Atkinsonovou z Kapského Města o její nové knize, The Dítě jednorožce.

Roxanne Atkinsonová
Roxanne Atkinson, autorka knihy The Unicorn Baby

Přála bych si, aby mi někdo během mého prvního těhotenství řekl, že mít dítě nebude vypadat jako články v časopisech a knihy o rodičovství, které jsme hltavě četly. Nic vás ve skutečnosti nepřipraví na těch prvních pár týdnů, kdy se vaším jediným cílem je udržet naživu drobné lidské bytosti, zatímco se snažíte vtěsnat své poporodní bříško do těch největších kalhot, jaké můžete najít, a zároveň se snažíte zabránit tomu, aby se vaše mléko zabarvilo. Pět dní neprané tričko.

Rodičovství je horská dráha – usnadněno pouze s vědomím, že v tom nejste sami a žádné miminko není dokonalé. Neexistuje nic takového jako „Dítě jednorožce, které kaká duhy a čůrá ryzí zlato“, říká ergoterapeutka Roxanne Atkinsonová. Ve své nově vydané knize Dítě jednorožce, Roxanne vezme rodiče na divokou jízdu se svým odzbrojujícím upřímným a užitečným průvodcem prvním rokem. Informace, které jsou snadno srozumitelné a poskytují velkou útěchu úzkostným rodičům, kteří si myslí, že všechno dělají špatně. „Chtěl jsem, aby rodiče věděli, že mít dítě je těžké. Neměli by mít pocit, že jsou špatní rodiče, nebo v sobě nesou zbytečnou úzkost,“ řekla.

Přiznala, že i když pracuje s miminky, cítila se naprosto nepřipravená, když měla vlastní. „Pro systém to byl šok. Kéž by někdo řekl, že by bylo v pořádku nemilovat každou minutu být matkou.“ Řekla, že kniha proto zdůrazňuje „různá období“ rodičovství, což je vítanou připomínkou toho, že mnoho výzev, které se objeví, zejména během prvního roku, pomine.

Spánek je vracející se obavou rodičů a jedním z 10 mýtů, které Roxanne v knize vyvrací.

Mýtus: Musíte naučit své dítě spát celou noc.

Realita: Neexistuje žádná kouzelná formule, díky které by vaše dítě prospalo celou noc, ať děláte, co děláte.

Roxanne si uvědomuje, že mnoho jejích čtenářů bude ve spánkovém nácviku a bude mít nedostatek spánku, a proto knihu chytře napsala tak, že rodič může snadno skákat a hledat relevantní informace.

Dobrou zprávou je, že Roxanne již zvažuje pokračování, Batole jednorožec. Nemůžu se dočkat, až uvidím, co řekne o nácviku na nočník a nádherných „strašných dvojkách“.

Pokud čtete knihy nebo hledáte na internetu tipy pro rodičovství, s největší pravděpodobností narazíte na bájného Unicorn Baby. To je dítě, které krmí každé čtyři hodiny, spí celou noc a kaká duhy. Nedostali jste jeden z těchto? Nebojte se, ani klinický ergoterapeut a autor Dítě jednorožceRoxanne Atkinson.

Co je jednorožec?

Pokud jste četli pár knížek pro miminka nebo hledali na internetu tipy na výchovu, s největší pravděpodobností jste narazili na bájné miminko Unicorn Baby. Říká se, že toto dítě čůrá čisté zlato a kaká duhy. Zatímco většina rodičů slyšela o Unicorn Baby, jen málokdo ho někdy viděl.

Jednorožec je nepolapitelný, takže může být snazší odhalit rodiče jednorožce. Tito rodiče budou vypadat dobře a budou se cítit skvěle. Je to z velké části proto, že Unicorn Baby nezměnil jejich životy. Jejich Unicorn Baby hladce zapadlo do ideální rutiny, jak ji předepsala akreditovaná osoba s názorem. Jejich děti se kojily s lehkostí každé čtyři hodiny a samozřejmě prospaly celou noc od svých šesti týdnů. Jejich Unicorn Baby roste a vyvíjí se nad 50. percentilem, takže jejich rodičům zbývá jen velmi málo, na čem mohou pracovat nebo se o co starat.

Tito rodiče připisují úspěch svého dítěte jejich vynikajícím výchovným postupům a také stimulačním lekcím, které jistě promění jejich jednorožce v ještě super dítě. To bude dítě, které nejen včas zasáhne své vývojové milníky, ale také je vytlačí z parku. Budou mluvit čtyřmi jazyky díky báječné cizí jazykové aplikaci.

Nezáleží na tom, zda toto dítě existuje nebo ne. Na čem záleží, je toto: zjevně jste toto dítě nedostali. A to je pravděpodobně důvod, proč čtete tuto knihu.

Věřím, že Unicorn Baby se proslavil relativně novým fenoménem rodičovství – online srovnáním. Tato generace rodičů je první, kdo využívá jak knihy o výchově, tak on-line poradenství pro rodiče, které je dostupné 24 hodin denně 7 dní v týdnu prostřednictvím internetu. Dnešní rodiče mohou kdekoli a kdykoli shromažďovat údaje o dětech, které jsou v týdnech přesně ve stejném věku jako jejich vlastní dítě. Unicorn Baby se stal zlatým standardem, se kterým je srovnáváno každé druhé miminko, což má za následek miminka, která jsou označována jako dobrá nebo obtížná na základě nerealistických a někdy dokonce škodlivých očekávání.

Zdá se, že rodiče od sebe začínají s vysokými očekáváními a poté je přenášejí na své děti. S neukojitelnou chutí po (dez)informacích se rodiče mohou ocitnout s dlouhým seznamem, co dělat a ještě delším seznamem, co se nesmí.

Lež spočívá v tom, že i vy si můžete vytvořit své vlastní jednorožčí dítě, pokud budete dodržovat určité rodičovské tipy. Online články a knihy o rodičovství popíší několik jednoduchých kroků, které slibují úžasné krátkodobé výsledky, jako například:

  1. Vaše dítě bude spát celou noc.
  2. Vaše dítě se bude krmit pouze každé čtyři hodiny.
  3. Vaše dítě bude moci usnout bez vás.
  4. Vaše dítě si bude hrát klidně samo.
  5. Vaše dítě se naučí samouklidňovat.

Budete v pokušení koupit si tyto programy, protože každý rodič chce, aby jeho dítě krmilo méně často, více spalo a zapadalo do jeho života. I když to může nebo nemusí z krátkodobého hlediska usnadnit rodičovství, z dlouhodobého hlediska to rozhodně ztíží výchovu vašeho dítěte. Skutečnost je taková, že neexistuje nic takového jako dokonalé dítě – a stejně tak neexistuje nic takového jako dokonalý rodič nebo dokonalá rodina nebo dokonalá rutina.

Mnoho mýtů o moderním rodičovství závisí na následující ústřední lži: pokud vaše dítě nevyhovuje moderním rodičovským normám, pak je něco špatně – buď s vaším dítětem, nebo s vaším rodičovstvím. To je založeno na předpokladu, že všechna miminka se rodí stejná. Všichni se rodí jako nepopsaná listina, bez jakýchkoliv preferencí nebo osobnosti, a proto je vaším úkolem jako rodiče je naprogramovat a přimět je, aby vyhovovaly. Pokud dítě nevyhovuje, znamená to, že rodiče udělali něco špatně a dítě nebylo správně naprogramováno.

Možná rodiče od začátku nedodržovali správný plán? Možná byli příliš nedisciplinovaní při zavádění správné rutiny nebo se vzdali pláče svého dítěte a vytvořili dítě, které očekává, že jejich potřeby budou uspokojeny celý den a noc? Miminko má problém a musí se ‚vyřešit‘.

Rodiče chtějí ve svém domácím životě tolik úspěchu, jako mohli mít v životě pracovním. Pro ně jsou sázky vysoké a nechtějí nic pokazit. To však způsobuje pouze zvýšený pocit strachu a úzkosti.

Jak tato generace rodičů třídí hluk? Mnozí se ocitají v izolaci: žijí a pracují daleko od svých rodin a prostředí, ve kterém sami vyrostli. Mnozí žonglují s kariérou s výchovou jednoho nebo dvou dětí a jednoduše nemají čas, který potřebují, aby čekali, až jejich miminko ‚vyroste‘.

Boření mýtů

Pokud jste si často kladli otázku: ‚Je to normální?‘ s pozdravem vašeho miminka, pak je tato kniha určena právě vám. Nabízí rodičům šanci porozumět biologii jejich dítěte a tomu, jak podporuje vývoj. Existují odchylky v normálním rozmezí a to by se mělo spíše oslavovat, než se obávat.

Jak uděláte, aby vaše dítě bylo pro vás dokonalé? Ty ne. Rozhodli jste se přijmout je takové, jací jsou, stejně jako oni přijímají vás jako rodiče, kterými jste. Poznáte je – všechny – dobré, špatné i ošklivé. Stejně jako vás všechny poznají – dobré, špatné i ošklivé.

Poznáte, jak se rádi krmí, usínají a jsou drženi. Poznávají, jak rádi žijete, přijímáte lásku a komunikujete s nimi. Úspěšné rodičovství není o projevování lásky jen při zvláštních příležitostech (i když ty jsou docela fajn pro každé dítě); ukazuje dětem, že na nich záleží v mnoha, velmi malých okamžicích po mnoho let.

Rozhodl jsem se napsat tuto knihu dříve, než se mé vlastní rodičovské brýle stanou příliš růžovými, a zatímco moje klinická praxe je stále plná atypických miminek, které si domů znovu a znovu vozí poselství, že Unicorn Babies je těžké najít a že existuje mnoho variant toho, co je normální‘.

Mým cílem je pomoci všem novopečeným rodičům zjistit, že jejich miminko je ustrašené a úžasně vyrobené. Ano, měli byste mít stejné části strachu a úžasu, když budete vychovávat tuto neustále se měnící a stále rostoucí malou bytost. Chci vám dát biologickou a vývojovou mapu vašeho dítěte, která vám snad pomůže nasměrovat vás správným směrem.

Vývoj je tanec mezi biologií a zkušeností. Některá miminka budou k učení vyžadovat více zkušeností než jiná. Zlatým pravidlem je uctivě seznamovat své dítě s širší paletou senzomotorických zážitků, sledovat a čekat, jak se jeho vývoj vyvíjí.

Téměř všechna miminka budou mít oblast vývoje, která je pro ně složitá, ať už jde o spánek, krmení, mluvení nebo prořezávání zoubků. Oh, kromě Unicorn Baby, samozřejmě. Unicorn Baby se vyvíjí bez expozice. Unicorn Baby nikdy nezklame. Ve skutečnosti se Unicorn Baby nespoléhá na biologii!

S ohledem na to je čas prozkoumat některé mýty moderního rodičovství. Každý mýtus lze číst nezávisle, takže pokud vás jedna oblast zajímá více než jiná, pokračujte a skákejte kolem.

Doufám, že jakmile rozbalíte každý mýtus a nahradíte jej odpovídajícími biologickými a vývojovými skutečnostmi, budete se cítit lépe připraveni. Získáte vhled do svého dítěte a do své role rodiče a oceníte je. Oslavíte jedinečnost svého miminka, ať už se narodilo jako Jednorožec nebo ne.

Nikdy nebylo a nikdy nebude další dítě, jako je to vaše.

Přečtěte si další mýty o mateřství.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Klára Baslová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *