Vybíravé dítě: Mňam, ne fuj

Britská autorka jídla Annabel Karmel sdílí své rady, jak přimět vašeho jedlíka, aby změnil svůj postoj k jídlu, které mu nabízíte.

V ideálním světě byste své dítě bez námahy vychovali, aby snědlo všechny druhy jídla s úsměvem na tváři. Ve skutečnosti bude vaše dítě vybíravý jedlík a jídla budou bitvou vůle. Nevzdávejte se však, říká Annabel Karmel, která vám ukáže, jak přimět vašeho potomka, aby si pochutnal na široké škále jídel.

Buďte pozitivní

Velká pozornost je věnována dětem, aby nejedly, když by jídlo mělo být pozitivním zážitkem. Místo toho jim věnujte spoustu pozornosti, ať už jedí cokoli, i když stačí lžička jogurtu. Schovejte své frustrace, nebojujte a nechte je jít si hrát. Nakonec budou připraveni k jídlu a pak zjistíte, že hladové dítě je méně vybíravé. A udělejte z jídla zábavný rodinný rituál společným jídlem u stolu.

Připravte si zdravé nezdravé jídlo

Jedno dítě jednou řeklo Annabel, že důvod, proč má rádo nezdravé jídlo, je „protože chutná lépe než zdravé jídlo“. Není tedy důvod, proč byste si nemohli vyrobit vlastní zdravé nezdravé jídlo – může to být pizza, burgerové placičky a skrytá zeleninová rajčatová omáčka.

Etniké kuchyně

Děti většinou nemají rády nevýrazná jídla. Pokud jedí jen klobásy a rybí prsty, seznamte je s ovocnými indickými kari a asijskými nudlemi, nebo mexickými quesadillas. Naučte je jíst tak, že budete často chodit do etnických restaurací.

Zapojte je

Nechte děti, aby si například připravily vlastní jídla. Připravte jim všechny čerstvé suroviny. Děti budou s radostí jíst něco, co si sami připravili.

Zaveďte jim systém odměn

Pověste si na lednici tabulku a dejte svému dítěti nálepku pokaždé, když zkusí sníst něco nového. Když dosáhne určitého počtu nálepek, řekněte, že jim koupíte to oblečení, po kterém touží, nebo se mohou dívat na oblíbený pořad v televizi. Levné úplatky? Možná, ale vítězným bodem je, že vaše dítě jí.

Zabalte to lépe

Děti rády drží jídlo v ruce, a tak si připravte pokrmy z prstů, mini karbanátky, rybí goujony, nakrájenou syrovou zeleninu a také pro ně mají dipy. Zelenina je často nepřítel číslo jedna, a proto nežádoucí zeleninu jako cukety, žampiony, papriky, mrkev a celer zamaskujte do rajčatové omáčky. Místo pouhé bramborové kaše nastrouhejte do kaše trochu mrkve. Až budete dělat lasagne, vyzkoušejte variaci špenátu a ricotty. Pokud nemá rádo ovoce, nějaké rozmixujte, nalejte do formiček na nanuky a zmrazte.

Udělejte jídlo atraktivní

Připravte jednotlivé rybí koláče v malých ramekinech; to bude pravděpodobně pro dítě přitažlivější než hrudka kaše s omáčkou uprostřed jejich talíře.

Načasujte to správně

Když se děti vrátí ze školy, mají největší hlad. To je také čas, kdy možná nemáte připraveno nic výživného, ​​protože si to běžně šetříte na večeři. Zkuste jim nachystat něco zdravého, protože je pravděpodobnější, že to snědí, když budou hladoví, a pak nezáleží na tom, kdy se nevečeří.

Děti skvěle mimikují

Děti rády napodobují, pozvěte na návštěvu jejich méně náročného kamaráda a dejte jim něco exotického k obědu. Je pravděpodobnější, že vaše dítě bude následovat příklad svého přítele a nové jídlo zkusí radši, než kdybyste jej nutili.

Svačiny by měly být bohaté na živiny

Svačiny pro děti jsou nezbytné; děti potřebují neustálý přísun energie. Mějte v lednici a v domě zdravé potraviny, jako jsou minisýry, karbanátky a těstovinový salát. Nedávejte jim kaloricky prázdné svačiny, jako jsou čokoládové sušenky, lupínky nebo ovocné džusy, které jim mohou dodat spoustu energie a jim způsobí energický propad, navíc váš potomek ztratí jakoukoli chuť na „skutečné“ jídlo.

Požádejte o pomoc svého zubaře

Jednoduše požádejte svého zubaře, aby ukázal vašemu dítěti fotografie dětí se zkaženými zuby, protože snědly příliš mnoho sladkostí. Tato taktika zastrašování bude mít pravděpodobně větší dopad, než když jim po sté řeknete, že by neměli jíst tolik sladkostí.

Nejlepší je snídaně

Děti potřebují komplexní sacharidy, aby měly energii po celý den, proto je dobré udělat mrkvové a jablečné muffiny, dejte jim banán, celozrnné cereálie nebo míchaná vejce (a podávejte s hrstkou vaší skryté zeleninové rajčatové omáčky).

Děti nemají dostatek železa

Největší zdroj železa se nachází v živočišných bílkovinách, takže skvělý způsob, jak je dítěti dodat, je udělat z nich vždy oblíbené oblíbené boloňské špagety. Pro mnoho dětí, které nemají rády maso, jsou celozrnné snídaňové cereálie vítanou snídaní plnou železa, ale ujistěte se, že mají ke snídani sklenici pomerančového džusu, protože vitamín C pomáhá jejich telíčkům absorbovat železo.

Umírněnost

Nemusíte vyškrtávat všechny cukry, stačí, aby se cukr stal součástí jídla tím, že jim dáte např. pudink. Největší škody napáchají právě ty sladké svačiny.

Začněte brzy

Pro vaše dítě je méně pravděpodobné, že bude později vybíravé, pokud začnete nyní s použitím čerstvých potravin. Vyrobte si vlastní pyré, vegetariánskou dětskou výživu, dochuťte bylinkami a česnekem, ale ne solí. Zeleninu nevařte příliš dlouho, protože by ztratila všechny živiny – zeleninu vařte v páře 6–7 minut, poté rozmixujte na kaši. Když připravujete příkrmy, snažte se, aby jídla byla sladká, s jablky, sladkými bramborami a mrkví, protože dítě je přizpůsobeno sladké chuti mateřského mléka. Čerstvá příprava nemusí být hlavní prioritou, jakmile uvaříte a připravíte potraviny, můžete je i zmrazit.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Klára Baslová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *