Teplo… musím dát svému dítěti vodu?

Voda je hlavní složkou našeho těla: lidské tělo má 75 % při narození a asi 60 % v dospělosti. Jaké funkce plní? Reguluje tělesnou teplotu, transportuje živiny a látky potřebné pro správné fungování buněk, zasahuje do dýchání a trávení, udržuje látkovou výměnu, podporuje činnost ledvin, čistí tělo od toxinů, mimo jiné.
Je tak důležité, že bychom mohli přežít bez jídla několik měsíců, ale pokud bychom měli nedostatek vody, během několika dní bychom zemřeli.

Musím dítěti dávat vodu?

Dám to nebo nedám?

Děti do 6 měsíců jsou krmeny pouze mlékem. Pokud své dítě kojíte, není nutné mu dávat vodu. Když je velké horko, stačí ho častěji přikládat k prsu: zajistíte tak, že dostane potřebné množství tekutiny. Ale pokud ho místo toho krmíte umělým mlékem, měli byste mu nabídnout další vodu.

V každém případě, v těch dnech, kdy je teploměr rozžhavený, je vhodné, abyste učinili určitá opatření, abyste zabránili tomu, aby vaše dítě ztratilo velké množství tekutin pocením a nebylo dehydratované.

Pokud je vašemu dítěti méně než 6 měsíců a je krmeno umělým mlékem, ve velmi horkých dnech byste mu měli nabídnout další vodu.

Riziko dehydratace

Když jsme vystaveni velmi vysokým teplotám, naše tělo se potí více než obvykle. Problém je v tom, že potem ztrácíme tekutiny a minerální soli a – když je tento únik velmi intenzivní – riskujeme dehydrataci.

To samé se stává miminkům. A pokud horko přetrvává a tekutina, která se ztrácí, není kompenzována, vaše tělesná teplota se zvýší spolu s dehydratací.

Tipy, jak se vyhnout dehydrataci:

Během teplých měsíců je klíčem k ochraně vašeho miminka před dehydratací a dalšími vážnými komplikacemi zajistit mu dostatek tekutin.

Co si můžete vzít a kolik

Ve velmi horkých dnech je klíčem k ochraně vašeho miminka před dehydratací a dalšími vážnými komplikacemi zajistit mu dostatek tekutin. Jak moc? Záleží na vašem věku a vaší stravě.

Stáří Denní množství ¿Dát?
Během prvních 6 měsíců 150 ml na kilogram hmotnosti Mateřské mléko nebo umělá výživa
Dříve převařená nebo minerální pitná voda (láhví nebo lžičkou)
7 až 12 měsíců 0,8 litru Mateřské mléko nebo umělá výživa (podle pokynů pediatra)
Dříve převařená nebo minerální pitná voda (s lahví, lžičkou nebo malou sklenicí)
Přírodní ovocné šťávy
1 až 3 roky 1,3 litru Kravské mléko
Pitná nebo minerální voda
Přírodní ovocné šťávy
Ovoce
Zelenina
4 až 8 let 1,5 litru Kravské mléko
Pitná nebo minerální voda
Přírodní ovocné šťávy
Ovoce
Zelenina


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Klára Baslová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *