Fáze mateřství: Cesta radosti

Rodičovství je cesta plná vzrušení, objevování a několika výzev. Ale každá z fází mateřství nakonec přináší radost.

Každá z fází mateřství představuje jedinečný soubor výzev a objevů. Procházet každou z fází mateřství vyžaduje nóbl práci nohou, vytrvalost a trpělivost. Ale konečný výsledek stojí za to.

Krize identity

Jenny Thornton* (41), učitelka a matka dvou dětí z Rondebosch, si povzdechne, když tlačí moje dvě batolata v jejich tandemovém kočárku. Jsem rád, že mám šanci chodit normálně místo toho, abych byl nakloněn pod úhlem 45 stupňů k zemi, abych si udržel hybnost. Její dva kočárek už dávno nepotřebují. Možná, že nabízení tlačení kočárku je součástí její zamyšlené touhy po těch roztomilých, plyšových dnech. Zůstala s dětmi doma pět let, než je poslala do mateřské školy. Nyní je Tomovi* deset a Finovi* osm a oba jsou na základní škole. Jenny říká, že teď má mnohem více času pro sebe. „Tom mě už tolik nepotřebuje.“ Už není mým prodloužením. Teď mám zpátky víc, ale nejsem si jistá, kdo jsem,“ říká mi.

Její slova vyvolala v mé hlavě zvony na poplach. To, co prožívá, se musí v určité chvíli stát většině matek. Požadavky malých dětí jsou tak všezahrnující, že když vystoupí z maminkovské bubliny, maminka se musí cítit docela zmatená. Přestože Jenny vyučovala na částečný úvazek, role matky je osou, kolem které se posledních deset let otáčelo kolo jejího života. Nyní její chlapce, i když jsou stále mladí, už nemusí tolik čekat na nohou. Jenny procházela temnou nocí duše, ale není si jistá proč. To je jen jedna z mnoha fází mateřství.

Anne Pleshette Murphyová, bývalá redaktorka Americké rodičovství časopis a autor 7 fází mateřství zasvěceně popisuje svou vlastní cestu etapami mateřství. Když bylo jejímu synovi pět let, jeho balonový slovník se pro ni stal znamením, aby ustoupila. „Nechat ho, aby se vyjádřil, nesnažit se číst jeho myšlenky, byla výzva, protože to narazilo na mou touhu být potřebná, udržet si své místo jako střed jeho vesmíru.“

Naučit se odpouštět

Úplně první z mnoha fází mateřství začíná, když na těhotenském testu uvidíte druhý proužek. Začne se odehrávat velký posun, magický rozkvět nějakého mocného vnitřního poupěte, které ve vás čeká od malička: ten potenciál zrodit dar lásky. Je to obrovský posun identity, nastavení všech druhů emocionálních a hormonálních přílivů v ženském těle. V životě pro někoho jiného než pro sebe se objeví silný vrozený smysl pro smysl. Myšlenka, že jsme potřební a závislí, může být děsivá odpovědnost, ale také posiluje.

„Jakkoli jsem byla nadšená, že budu těhotná,“ píše Pleshette Murphyová, „první trimestr byl opravdu emocionálně drsný. Myslím, že jsem cítil dvě věci: tento obrovský nedostatek kontroly a ztrátu. Pořád jsem přemýšlel o tom, jak se vzdávám kariéry, ztrácím tělo a dělám spoustu obětí.“

Být těhotná obrátí celý život naruby. V této fázi proměny v novou matku vypadá všechno jinak. Psycholožka Daphne de Marneffe to ve své knize hluboce vyjádřila Mateřská touha – o dětech, lásce a vnitřním životě. „Mateřství staví ženy do jiného vztahu k sobě samým… ne jako jakési bledé „posouvání priorit“, ale jako nový vztah ke zkušenosti.“

Námět filmu o mateřství „Učíme se nechat jít“ začíná již v těhotenství, kdy ovládání vašeho života a dokonce i vašeho těla dostává jiný význam. Jednou z největších výzev práce na horské dráze je dovolit si otevřít se, důvěřovat procesu a nechat to jít. Při porodu se svým druhým dítětem jsem se naučila, že když jsem se otevřela a nechala kontrakce, aby mě zaplavily, místo abych s nimi bojovala nebo ucukla, udělala jsem největší pokrok.

Životní posun

V další z fází mateřství, v měsících následujících po porodu, se matka a dítě potřebují společně stáhnout do měkkého teplého hnízda a vzájemně se poznat. V tomto „čtvrtém trimestru“, jak se tomu s oblibou říká, se učí přizpůsobit se novému společnému životu a začít svůj jedinečný vztah. Je to důležitý čas pro upevnění a přizpůsobení se nové identitě mateřství a pro fyzické zotavení z porodní zkušenosti.

Mnoho žen v těchto měsících zažívá postnatální depresi. Částečně to může být pocit prázdnoty ve vašem bezvládném balónovém lůně, část může být hormonální propad a část může být způsobena změnou života. Deprese je běžným příznakem jakékoli životní krize nebo změny identity. Toto je první z mnoha okamžiků ve vašem životě, kdy vás může shodit kilter tím, že vaše dítě udělá malý krok od vás.

Je přirozené, že se chcete stáhnout do bezpečného útulku toho hnízda a udržet kruh ochrany rodiny pro své děti, dokud jsou malé. Je však snadné se v tom ztratit, zapomenout na svou dřívější identitu ve společnosti a stát se tím, čím vás vaše děti potřebují, ‚mámou‘. Někteří se z něj nevynoří roky. Na druhou stranu můžete bojovat s jeho entropií. Pokud jste svobodná matka, nemáte jinou možnost, než se vydat do džungle jako vlčice na lov své rodiny. Ale to je až poté, co jste prošli náročným procesem hledání uspokojivých možností péče o děti.

Hledání nového způsobu

Pak jednoho dne zjistíte, že vás tolik nepotřebuje. Vaše děti se staly samostatnějšími. Oslavujete růst a úspěchy svého dítěte, přesto se některé vaše části brání s podivným druhem hrůzy. Daphne de Marneffe to pozorovala ve svých studiích o matkách a jejich vztazích s dětmi: „Když byla žena úzkostná,“ píše, „úzkost nevznikla z toho, že nechala dítě jít, ale spíše z prázdnoty, která po nich zůstala. nepřítomnost a potřeba najít smysluplnou novou cestu.“

„Prázdnota“ je další z fází mateřství. Je to strašný pocit, který posílá nejednu ženu na zběsilé nákupy, do lednice na flám nebo do náruče muže, který není její manžel. Jiní se vrhají do charitativní práce, aby znovu získali tento smysl pro smysl.

Vědomé uvědomění

Alternativou k bezohlednému běhání pro pohodlí je zhluboka se nadechnout a podívat se dovnitř. „Je důležité si uvědomit, jaká je propast ve vás,“ říká Paula Kingwill, dramaterapeutka z Kapského Města. „Vědomé uvědomění si toho, čím procházíte, vám okamžitě umožní činit zdravější rozhodnutí, jak se vypořádat s nepříjemnými (i nesnesitelnými) pocity. Uvědomění si toho, co vás pohání, vám také může zabránit v chybách, které mohou mít negativní dopad na váš život a lidi kolem vás.“

Přechod do středního věku

Mary Ovenstone je americká terapeutka, životní koučka a mezinárodní řečnice se sídlem v Kapském Městě. Vede workshopy a semináře zabývající se přechodem středního věku. Má nadějnou zprávu pro matky, které se cítí jako Jenny. Úzkost, vina a sebereflexe jsou běžné u někoho, kdo prochází přechodem do středního věku.

Na konci temného tunelu je však světlo, když je objeveno skutečné integrované já. Ale může být těžké tomu uvěřit, pokud začínáte na dně propasti, kterou moje kamarádka Jenny popisuje jako propast.

Matky často procházejí tímto přechodem v době, kdy jejich děti opouštějí rané dětství a stávají se individualitami. To vše jsou zdravé procesy růstu a uvolňování. Umožňují vám jít v životě dál a rozbít vzorce z vaší vlastní výchovy, které vás mohou brzdit.

Velká čtyřka oh

Ovenstone vysvětluje, že až do věku kolem 40 let je člověk nucen žít a vychovávat své děti podle kodexu chování vytvořeného způsobem, jakým byl vychován. „Kolem 40 si najednou uvědomíte, že život je větší než kód. Pak můžete tyto vzorce prolomit a žít svůj život po svém. Skutečná moc pochází z osobní autority. Myslím, že jsme připraveni mít pocit osobní autority, až když nám bude 40. Poté se to jen zvyšuje.

„Mnoho lidí má tendenci měnit práci, stěhovat se domů nebo měnit partnery ve svých 40 letech. Toto je jejich způsob, jak se nevědomě vypořádat se svým zmatkem a nespokojeností,“ říká Ovenstone.

Pokud jste později v životě založili rodinu, možná narazíte na ‚velkou čtyřku‘, když se potýkáte s kňučením a záchvaty vzteku malých. To může být extrémně dusivé, když máte v hlavě své vlastní velké věci. Udělat si čas na péči o sebe a vypustit páru se může stát naléhavou záležitostí ku prospěchu všech.

Hledání rovnováhy

Vědět, kolik toho nechat jít a jak moc pečovat a chránit, je křehká rovnováha. Když sledujete, jak vaše dítě vyrůstá v nezávislého jedince, máte příležitost proměnit se v autenticky mocnějšího dospělého. Bez tvrdé práce to však nejde. Pokud se stát rodičem znamená obětovat sebe a svůj život, jak jste ho znali, vaše 40. léta se zdají být o hledání nového já, abyste si to vynahradili.

* Jména byla změněna.

Kroky práce duše

1. Najděte si mentora. Najděte někoho, koho respektujete, kdo vám pomůže pochopit, čím procházíte.

2. Myslete pozitivně. Napište si seznam svých dosavadních úspěchů, včetně toho, čeho jste dosáhli jako matka.

3. Rozpoznejte tuto příležitost k růstu a upřímně se podívejte na ten prázdný pocit uvnitř, který vás pohání. Čeho se bojíš?

4. Zajděte si na dobrou masáž.

5. Začněte s nějakou formou cvičení, jako je jóga, která učí uvědomění si těla a zklidňuje mysl.

6. Meditujte. Choďte na dlouhé procházky nebo běhejte.

7. Pište si deník. Pište poezii, malujte a vyjadřujte se.

8. Najděte si podporující přátele. Hledejte své ztracené kamarádky nebo najděte nové.

9. Dopřejte si hodiny výtvarného umění, které jste vždy chtěli dělat, ale nikdy jste neměli příležitost.

10. Vraťte se ke své kariéře. Případně začít něco brigádně.

11. Přijměte a odpusťte si, že nejste dokonalí.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Klára Baslová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *