Předporodní kurzy

Předporodní (nebo prenatální) kurzy vám mohou pomoci zorientovat se v těhotenství i mimo něj.

Ať už jste prvorodička nebo si potřebujete osvěžit, jak dýchat během porodu nebo jak zacházet s novorozencem, prenatální kurzy jsou navrženy tak, abyste se cítili sebevědomě a připraveni na rodičovství.

„Tato přípravná fáze je jako trénink na velkou sportovní událost,“ říká registrovaná porodní asistentka Pippa Hime. „Představte si, že přijedete na maraton bez jakéhokoli tréninku. Spíše byste se cítili vyděšení a ohromeni.

„Totéž platí pro těhotenství a porod. I podruhé v každém těhotenství je jiné,“ říká. Ale dobrá zpráva je, že předporodní kurzy jsou tu, aby vás podpořily v této vzrušující nové kapitole.

co čekat

Susan Lees, registrovaná porodní asistentka v Birth Options Midwifery Team v Kapském Městě, říká: „Ačkoli je každý kurz jiný, většina prenatálních kurzů má stejný cíl – pomoci vám dosáhnout porodu, který chcete, a připravit vás na to, abyste se stali rodičem.

„Rádi se zaměřujeme na nejdůležitější aspekty procesu porodu a postnatálního období, aby rodiče nemuseli probírat hromady informací sami,“ říká Lees.

Její kurzy se obvykle zaměřují na porod a na to, jak se starat o vaše nové dítě, včetně rad ohledně koupání, oblékání a krmení.

třída pro každého

Nejlepší čas na předporodní kurzy je mezi 25. a 30. týdnem vašeho těhotenství. Kurzy jsou nabízeny tak, aby vyhovovaly specifickým potřebám rodičů, například:

  • lekce hypnoporodu, které nabízejí řadu technik hluboké relaxace, které lze aplikovat během porodu.
  • kurzy raného těhotenství zaměřené na samotné těhotenství
  • porodní kurzy, které probírají různé možnosti porodu, metody tlumení bolesti a možné komplikace, které by mohly nastat.

Většina předporodních kurzů však pokrývá všechny tyto aspekty.

Rozvrhy hodin jsou také navrženy tak, aby vyhovovaly rušnému životnímu stylu rodičů, říká zdravotnice a autorka z Joburgu Ann Richardsonová.

„Mnoho nastávajících rodičů nemá čas navštěvovat 10týdenní kurz. Někteří pedagogové však nabízejí „rychlé kurzy“ přes víkend, zatímco jiní dávají přednost individuálním sezením.“

Richardsonová nabízí personalizované návštěvy, kde povzbuzuje páry, aby přemýšlely o svých porodních a rodičovských očekáváních. Doporučuje jim, aby prozkoumali a sestavili seznam otázek a obav, kterými by si měli projít v tolika sezeních, kolik je potřeba.

důvody k účasti

Bez ohledu na typ kurzu, který si vyberete, četné studie poukázaly na výhody předporodních kurzů. Jedna taková studie zahrnující více než 9 000 žen, publikovaná v Journal of Maternal-Fetal and Neonatal Medicine, ukázaly, že ty, které navštěvovaly předporodní kurzy, se díky různým technikám, které se naučily, cítily jako nové matky kompetentnější a měly větší pravděpodobnost, že budou kojit a pokusit se o přirozený porod.

Navštěvování tříd s porodním partnerem také podporuje lepší komunikaci a pouto mezi páry, jak je uvedeno v dokumentu Journal of Sexual and Reproductive Healthcare. Další výhodou je, že lektoři třídy jsou často vyškolení laktační poradci a mohou vám pomoci s kojením a poradit, jakmile vaše dítě přijde, říká Hime. „Tento druh podpory je neocenitelný v prvních několika týdnech, protože čerstvé maminky mají pocit, že mají kontaktní osobu, která může být na telefonu, aby odpověděla na jakékoli otázky nebo řešila příznaky spojené s postnatální depresí,“ říká. Navíc se seznámíte s dalšími novými rodiči a možná navážete přátelství na celý život.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Klára Baslová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *