Odvykání na pevné látky

Existuje mnoho protichůdných rad, pokud jde o to, jak začít dítě na pevných příkrmech. Zde je to, co potřebujete vědět o odstavení vašeho dítěte na pevnou stravu.

Takže jste zvládli umění vymrštit prso, když se u vašeho dítěte objeví návaly hladu (nebo jste si možná konečně nechali navoskovat rutinu sterilizace lahví), když vás to zasáhne: děti pravděpodobně nedokážou žít jen z mléka! A zatímco mléko je pro jejich stravu v prvních devíti měsících životně důležité, dříve nebo později jej budete muset vysát, investovat do dobrého mixéru, nějakého malinkého Tupperware a seznámit své dítě s jednou z našich nejpříjemnějších kratochvílí. Zde je váš průvodce odvykáním na pevné látky 101.

Kdy odstavit

Světová zdravotnická organizace a pediatrické asociace se shodují na tom, kdy odstavit, od šesti měsíců věku – a ne dříve než ve čtyřech měsících. To je zarážející, vezmeme-li v úvahu nedávný jihoafrický demografický průzkum zdraví, který zjistil, že 70 % dětí v Jižní Africe je odstaveno již ve čtyřech týdnech.

Doktorka Nicoletta Hay, dětská lékařka z Joburgu, říká, že zavedení pevných látek v 17. týdnu není na škodu – ale ne dříve. Příliš brzké zavádění pevných příkrmů by mohlo způsobit gastrointestinální problémy, ale příliš pozdní odstavení může způsobit nutriční nedostatky a vybíravé stravování.

A co mléčná krmiva?

Seznámit své dítě s pevnými příkrmy neznamená upustit od krmení mlékem. Podle sestry Joburgové sestry Shaye by se pevné látky měly podávat mezi krmením a ne těsně před krmením. Takže pokud se vaše dítě probudí v 6:00, dali byste mu cereálie v 8:00 (dvě hodiny před dalším kojením), aby mléko nebylo odmítnuto kvůli plnému bříšku.

Většina pediatrů obhajuje výlučné kojení po dobu prvních šesti měsíců. Kojené děti mívají méně respiračních a gastrointestinálních infekcí, protože mateřské mléko posiluje imunitní systém dětí. Americká akademie pediatrů také tvrdí, že výhradní kojení do čtyř měsíců může snížit atopickou dermatitidu v prvních dvou letech života. Pokud je kojení opravdu nemožné, vhodnou alternativou je umělé mléko.

Podle doktora Haye nejsou kravské a kozí mléko vhodné do devíti měsíců kvůli nízkému obsahu železa. Sójové mléko obsahuje fytoestrogen, který není vhodný pro děti mladší šesti měsíců.

Fáze odstavu

4–6 měsíců: obiloviny, ovoce a zelenina:

Začněte s rýžovými cereáliemi – ne více než dvě nebo tři čajové lžičky. Pokračujte, dokud vaše dítě nezvládne lžičku a nebude si užívat zážitek. Poté můžete přejít k zelenině a ovoci. Banány a avos fungují dobře. Ideální je vaření vlastní zeleniny v páře a pyré, ale nepřidávejte mléko ani máslo. Zředit ji můžete mateřským mlékem, umělou výživou nebo trochou obyčejného plnotučného jogurtu. Vyzkoušejte jedno jídlo po druhém po dobu přibližně dvou dnů, což vám pomůže zaznamenat alergické reakce.

6–9 měsíců: ryby, maso a drůbež

Vytlačujte potraviny bohaté na železo, jako jsou obohacené cereálie, maso, vejce, listová zelenina a arašídy od šesti měsíců, zejména u kojených dětí. Maso je klíčové pro psychomotorické funkce. Měkké, rozmačkané hrudkovité potraviny pomáhají rozvíjet svaly pro žvýkání a jazyk. Potřebují také 560 ml mléka denně.

9–12 měsíců: plná dieta

Vaše dítě by si nyní mělo užívat zralou a smíšenou stravu, takže tři jídla denně s pitím a svačinou jsou vhodná. V této fázi je mléko pouze nápoj. Nyní existuje kritické okno pro zavedení textur do 10 měsíců.

Divné odstavení

v Výchova superhrdinů (Real Meal Revolution) Tim Noakes, Jonno Proudfoot a Bridget Surtees zpochybňují zakořeněné stravovací přesvědčení a obhajují životní styl potravin s nízkým obsahem cukru a rafinovaných sacharidů. Kniha obsahuje celou kapitolu o odstavování a odpovídá na důležité otázky, jako jsou potraviny, které by měly být na prvním místě a kolik by mělo jíst vaše šestiměsíční dítě. Přečtěte si několik nápadů na občerstvení a jak přistupovat k potravinovým alergiím. Raising Superheroes je k dostání ve všech dobrých knihkupectvích za R330.

  • Nápady na svačiny a prstová jídla
  • Biltongové tyčinky (s nízkým obsahem soli)
  • Malé kousky vařeného kuřete, ryb a jiného měkkého masa
  • Strouhaný, strouhaný nebo nakrájený sýr
  • Dušená zelenina, jako jsou mrkvové tyčinky, brokolice, květák, fazole a čerstvý hrášek
  • Sušené ovoce jako mango nebo hrušky (bez síry)
  • Zralý banán, pawpaw a jakékoli jiné velmi měkké a oloupané ovoce

Přečtěte si také nápady na skvělé svačiny po prstech.

Alergie a vysoce rizikové potraviny

Jedním z nejčastějších obav rodičů malých dětí je hrozba alergické reakce. Je to také rozumné, protože reakce se může pohybovat od lehkého tečení břicha až po život ohrožující anafylaktický šok. Přirozeně je riziko zvláště vysoké při odstavování, protože vaše dítě přichází do styku s potravinami, které ještě nikdy nezkusilo. Bohužel je to další sporná oblast vědy a umění rodičovství. Kdy je správný čas na zavedení určité potraviny? Je časná expozice horší než pozdní expozice? Na které straně je bezpečnější se mýlit?

Nové důkazy naznačují, že zadržování vysoce rizikových alergenních potravin v žádném případě nepomáhá předcházet alergiím u dětí. Ve skutečnosti existují teorie, které naznačují, že zadržováním potravin, jako jsou vejce, arašídy, měkkýši a podobně, můžete ve skutečnosti podporovat alergie na tyto potraviny. Tvrdé důkazy stále chybí, ale moderní konsensus – jak shrnuly národní směrnice ve Spojeném království, Kanadě, Austrálii a Novém Zélandu – je přinejmenším rozumný a praktický. Pokud se v rodině dítěte nevyskytují alergie, ekzémy nebo astma, konkrétně u rodičů (vy nebo váš partner) nebo jeho sourozenců (vaše další děti), je riziko reakce považováno za nízké a potraviny můžete dávat volně. Žádná ze směrnic těchto čtyř zemí nerozlišuje mezi alergenními a nealergenními potravinami, i když všechny doporučují zavádět jednu potravinu po druhé, aby bylo možné identifikovat problematickou potravinu, a počkat jeden až čtyři dny před zavedením nové. Pokud máte zvláštní obavy, měli byste se poradit s odborníkem a zvážit zavedení vysoce alergenních potravin v kontrolovaném prostředí.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Klára Baslová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *