Jak představit svému dítěti nového sourozence

Nové dítě? Zde je několik nejlepších tipů, jak starším dětem představit nového sourozence a vyhnout se letitým sourozeneckým sporům a rivalitě.

Je důležité si uvědomit náš tón a gesto, když sdělujeme našim dětem zprávu o jejich novém sourozenci. Je to skvělá příležitost k tomu, aby se vaše dítě a jeho sourozenec spojili ještě před porodem. Věk však hraje klíčovou roli v tom, jak se vaše dítě přizpůsobí tomuto novému vývoji. Správný přístup při zahájení konverzace je zásadní. Lehká chybná komunikace nebo akce mohou být katalyzátorem sourozenecké rivality v průběhu jejich růstových fází. Účinky těchto oznámení, která mění život na děti v různých životních etapách, se liší. Mnoho dětí vyrůstá v hádkách se svými sourozenci kvůli změnám v každodenních rutinách a také kvůli přesunu pozornosti od mámy a táty.

Představují nový přírůstek svým sourozencům

Sestra Yolanda Mpilo, expertka na Parenting and Pampers® Institute, sdílí své tipy, jak představit nový přírůstek jejich sourozencům:

1-3 roky
  • Když dítěti oznamujete novinky, musíte být vizuální. Přečtěte jim pohádkové knížky, které obsahují nebo obsahují slova jako „mladší bratr“ a „mladší sestra“, hrajte si se svým dítětem a zeptejte se, zda si jeho mladší bratr může s nimi hrát, až přijdou.
  • Udělejte si čas na jejich noční mazání nebo jakoukoli rutinu, kterou mají. Přečtěte si příběhy před spaním, které mluví o miminkách a rodinách.
3-5 let
  • V tomto věku by měla být upřímnost vždy prioritou při oznamování novinek předškolákovi. Jemné akce, kdy vedle nich umístíte nové dětské oblečení nebo je požádáte, aby pomohli s balením nových věcí pro miminko. Projeví se tím pocit důvěry a odpovědnosti, který budou rozvíjet i vůči svému novému sourozenci.
  • Snažte se nestěhovat své dítě z jeho pokoje, abyste jej znovu použili pro dětský pokoj. To může vykazovat známky výměny. Místo toho si vezměte starou věc, jako je postýlka, a zeptejte se, zda by ji mohla použít jeho mladší sestra. To signalizuje okamžik zralosti a růstu vašeho dítěte.
6+ let
  • V tomto věku je vaše dítě samostatnější a na dobré cestě do základní školy. Oznamování novinek by jim mělo být srozumitelné, klidné a vřelé.
  • Pokuste se vést tento rozhovor během obvyklého stmelování (např. koupání nebo spaní). Zeptejte se jich, jak se cítí, když mají nového sourozence.
  • Poskytněte jim aktivní roli při přípravě na příchod sourozence tím, že je požádáte, aby vybrali barvu barvy pro dětský pokoj.
  • Jakmile se miminko narodí a budete doma, zapojte svého prvorozeného do pomoci s péčí o něj. Naučte je správně držet dítě; to posílí jejich důvěru v to, že jsou odpovědní a důvěryhodní. Požádejte o pomoc při přebalování dítěte, bude mít pocit, že hraje velkou roli ve vývoji a růstu svého nového sourozence. To také umožňuje, aby si vaše děti brzy vytvořily pouto.
  • Nejdůležitější je zabránit tomu, aby se vaše prvorozené cítily, jako by byly odstrčené. I když se rodina může kvůli novému příchodu trápit, je důležité, aby se druhému dítěti dostalo stejné pozornosti a náklonnosti a nikdy se necítilo zanedbávané.

„Nakonec, jak děti budují nebo klasifikují svůj vztah jako sourozence, je zakořeněno rodiči a jak dobře pečují o láskyplné a klidné prostředí. Vždy bude existovat nesouhlas, který může vyžadovat zásah rodičů. Ale dobrý základ jim pomůže překonat jakýkoli konflikt a nadále se milovat jako sourozenci až do vysokého věku,“ uzavírá Yolanda.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Klára Baslová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *