Co je to reaktivní pes?

Pokud jste měli psa, než jste měli děti, pravděpodobně jste si představovali budoucnost plnou rodinných procházek, projížděk autem a nekonečného tulení mezi psími a lidskými „sourozenci“. Pro mnoho rodin však realita není vždy tak dokonalá.

Možná váš pes budí dítě štěkáním, když chodci procházejí kolem vašeho domu. Možná jste se uchýlili k vstávání ve 4:00, abyste na ranních procházkách před školou neviděli jiné psy. Nebo možná váš pes prodělal kousnutí a vy se nyní ocitnete v neustálém stavu hypervigilance ve svém vlastním domě.

Je zcela přirozené truchlit nad životem, který jste si pro svého psa a děti představovali, ale pokrok je možný. Když se pes cítí ohrožený, má tři možnosti: bojovat, utéct nebo zmrazit. Máme tendenci vnímat psy, kteří umrznou nebo prchají, jako „bojácné“ psy a ty, kteří se rozhodnou bojovat, jako „reaktivní“ nebo „agresivní“. Obě reakce jsou však často vyvolány stejnou emocí.

Profesionální trenér psů poskytne vašemu psovi pozitivní metody založené na výzkumu, které mu poskytnou emocionální nástroje, které potřebují ke zvládnutí děsivých situací, a zároveň vám pomůže přijmout vašeho psa takového, jaký je, a porozumět jeho pohledu. Mějte na paměti, že průmysl výcviku psů je téměř zcela neregulovaný, ale renomovaný trenér psů bude trénovat s odměnami, používat humánní a vědecky podložené metody a udělá z výcviku zábavu pro vás i vašeho psa. Nebudou používat trest, dominanci, bolest ani strach.

Samotný trénink však nemusí být řešením. Stejně jako lidé mohou být léky použity ke zmírnění úzkosti psů. Někdy to znamená malou dávku před stresující událostí a někdy to může znamenat pokračující předpis. Bez ohledu na to je důležité si uvědomit, že strach je zdravotní problém. Medikace není selhání, je to léčba. Váš veterinář bude spolupracovat s vaším trenérem, aby vás a vašeho psa podpořil v jejich zotavení. Někdy může být úzkost a agresivita také známkou základní fyzické bolesti, takže vyšetření veterinářem je často tím nejlepším místem, kde začít.

Vyrůstat se psem je jedním z největších darů života. Pokud se však snažíte začlenit svého psa do rodinného života, pamatujte, že podpora je k dispozici… pro oba konce vodítka.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Klára Baslová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *