Děti: Zapadnout vs. Být svým autentickým Já

Pro děti může být docela náročné zaujmout stanovisko, když vidí neuctivé a hrubé chování, zvláště pokud se snaží „zapadnout“ a být oblíbené. Když přemýšlím o době, kdy jsem byl dítě, uvědomil jsem si, že když jsem nepromluvil, bylo to proto, že:

  • Bála jsem se, co si o mně budou myslet moji přátelé, když něco řeknu.
  • Chtěl jsem se líbit a zapadnout.
  • Zdálo se snazší jít s davem.


Činnosti, které by mohly vést k vyloučení, zesměšnění, nesouhlasu nebo ztrapnění, je něco, čemu se všichni máme tendenci vyhýbat. Pro děti je klíčové, aby se rozhodly, kým chtějí být. Tomu říkám jejich KONCOVÝ VÝSLEDEK.

Níže jsou uvedeny dva možné KONCOVÉ VÝSLEDKY, které může dítě mít:

#1 Konečný výsledek – být někým, kdo se vždy snaží, aby se zalíbil všem bez ohledu na okolnosti.
#2 Konečný výsledek – být respektujícím člověkem, který zůstává věrný sám sobě, i když ostatní nesouhlasí.
Představte si dvě děti, které čelí náročné situaci se svými přáteli – jedno s konečným výsledkem #1 a druhé s konečným výsledkem #2:
Volbou číslo 1 by bylo udělat vše, co je potřeba, aby „zapadl“ a byl oblíbený – i kdyby to znamenalo ubližovat druhým a ohrozit jejich vlastní sebevědomí.
Volbou č. 2 by bylo postavit se za to, co je správné, a zůstat věrný svému přesvědčení, i když to není oblíbená volba – i když to může působit děsivě.
V důsledku toho by sebevědomí č. 2 rostlo, zatímco sebevědomí č. 1 by se snižovalo.

Povzbuďte své dítě (děti), aby se zamyslely nad tím, kým chtějí být – svým KONCOVÝM VÝSLEDKEM. Jakmile se rozhodnou, nechejte je napsat na kus papíru a umístěte jej na viditelné místo. Bude to jejich připomínka, že jejich KONCOVÝ VÝSLEDEK je jejich průvodcem k rozhodování, které je v souladu s jejich vizí osoby, kterou chtějí být. Navíc jim to pomůže zlepšit jejich schopnost odolávat tlaku na změnu, aby zapadli a budovat sebevědomí, aby zůstali věrní svému autentickému já.

Do příště…

 


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Klára Baslová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *