Co jsou vakcíny?

Vakcína je speciální přípravek, který má schopnost vyvolat imunitní odpověď. Jeho složky jsou při vstupu do těla detekovány jako cizorodé látky obranným nebo imunitním systémem, který reaguje stimulací tvorby protilátek. To znamená, že aplikace vakcíny vytváří ochrannou reakci proti určité infekční nemoci. Kdyby to, co vstoupilo, byly skutečné zárodky, onemocněli bychom; Ale protože jde jen o malý kousek nebo o oslabenou či mrtvou verzi, neonemocníme, ale tělo se spíše dostane do stavu bdělosti a vytvoří si nezbytnou obranu k boji proti nim. Pokud se tedy dítě kdykoli dostane do kontaktu s mikroorganismem, proti kterému bylo očkováno, jeho obranný systém již bude mít potřebné protilátky, které ho ochrání, zabrání onemocnění nebo zajistí jeho mírný průběh.

Jak se vyrábí vakcíny?

Vakcíny jsou vyrobeny ze stejných mikroorganismů, které způsobují onemocnění, ale které jsou – různými postupy – oslabeny nebo inaktivovány.

Existují bakteriální a virové vakcíny. Bakteriální jsou vyrobeny z inaktivovaných, mrtvých bakterií nebo jejich „kousků“. Virové vakcíny mohou být také vyrobeny z inaktivovaných nebo atenuovaných virů nebo virových částic.

V závislosti na jejich struktuře existují podjednotkové, rekombinantní (vyrobené genetickým inženýrstvím), polysacharidové a konjugované vakcíny (využívají specifické části mikroorganismu, jako je jeho protein nebo kapsle).

Jak vstupují do těla

Naprostá většina vakcín je injekčních a lze je podávat intramuskulárně (do stehna u dětí mladších 12 měsíců a do oblasti horní části paže u dětí starších 1 roku); subkutánní (pod kůží); nebo intradermální (aplikuje se na nejpovrchnější vrstvu kůže).

Aby vakcíny byly účinné, je třeba vzít v úvahu datum expirace, uchování chladového řetězce a vhodný způsob aplikace.

Dávkování a boostery

Vakcíny jsou vyrobeny z různých složek a ne všechny mají stejnou schopnost vyvolat ochrannou reakci. Většina vakcín vyžaduje k dosažení dostatečného pokrytí vícedávkové schéma.

Pro dosažení adekvátní imunity je proto nutné, aby dítě dostalo všechny dávky v doporučeném věku a respektovalo časové intervaly, které mezi každou z nich musí uplynout: to je vzorec, se kterým tato vakcína prokazatelně dosahuje větší účinnosti.

Další věc, kterou je třeba vzít v úvahu, je, že v průběhu let se ochranná reakce proti některým onemocněním snižuje, a proto je nutná booster dávka, aby bylo tělo proti ní i nadále chráněno (např. dospělí by se měli nechat očkovat proti záškrtu a tetanu každých 10 let).

V jiných případech, jako je chřipka, je nutné se nechat očkovat každý rok, protože virus, se kterým se vakcína vyrábí, se obvykle rok co rok mění.

Nezaměňujte však dávky s posilovacími dávkami. Dávky představují počet, kolikrát musí být stejný antigen (aktivní složka vakcíny) aplikován k dosažení příslušné úrovně nebo stupně ochrany. Počet dávek závisí na každém typu vakcíny.

Naproti tomu „posilovač“ je doplněk k vakcíně, jehož cílem je v průběhu času zvýšit hladinu protilátek a prodloužit imunitu. Jak již název napovídá, v „posiluje“ ochranný účinek vakcíny.

Věděli jste, že první vakcínu vyvinul v roce 1796 anglický vědec Edward Tener s cílem bojovat proti neštovicím?

Oficiální očkovací kalendář

Je to schéma nebo sekvence vakcín navržená tak, aby zajistila, že dítě po určitou dobu dostane všechny vakcíny, které potřebuje k prevenci a boji proti nemocem.

Vakcíny zahrnuté v oficiálním kalendáři jsou povinné a aplikují se zdarma ve zdravotních střediscích a nemocnicích v zemi, takže k nim má přístup celá komunita.

Každá země má svůj vlastní očkovací kalendář a rozdíly, které existují mezi očkovacími kalendáři různých zemí závisí zásadně na epidemiologii regionu, tedy na nemocech, které se vyskytují nejčastěji.

Vědomí

Očkování je nejbezpečnější způsob ochrany před nemocemi. Rodiče musí pochopit, že očkování dětí je nesmírně důležité, protože budou chránit nejen své vlastní děti, ale také komunitu, ve které žijí. Díky očkovacím kampaním se podařilo dostat pod kontrolu mnoho nemocí a jiné – například neštovice – byly zcela vymýceny.

Je nezbytné povzbudit rodiče, aby udržovali očkovací kalendář svých dětí aktualizovaný a úplný. Pro jejich vlastní dobro, pro dobro všech.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Klára Baslová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *