Alergie v těhotenství

U ženy, která trpí alergickou rýmou nebo astmatem, může těhotenství onemocnění zhoršit nebo zlepšit.

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému. Jeho funkcí je bránit nás před věcmi, které nám škodí (viry, toxiny, bakterie). Ale když imunitní systém působí na něco, co je neškodné – jako je pyl, roztoči, jídlo, léky atd. – dojde k reakci, která vyvolá zánětlivý proces. Podle místa, kde se tento zánět objeví, se projeví příznaky alergického onemocnění: pokud je v nose, bude se jednat o alergickou rýmu; pokud je v plicích, bude to astma; Pokud se objeví v trávicím systému, bude se jednat o alergii na nějakou potravinu nebo lék. Když se toto vše děje dohromady, dochází k anafylaxi, což je obecná alergická reakce s rizikem smrti. Pokud k tomu dojde během těhotenství (i když je to velmi vzácné), je situace více riziková, protože se týká jak budoucí matky, tak jejího dítěte. Může ovlivnit dýchání, způsobit pokles krevního tlaku, způsobit zvracení a dokonce i stahy dělohy.

Když má člověk potravinovou alergii, řešení je nasnadě: vyhnout se jí. Na druhou stranu, když je alergická reakce na pyl nebo roztoče, je to složitější: ačkoli se jim snažíme vyhnout, nelze se jim nikdy úplně vyhnout.

Odhaduje se, že 20 až 30 % světové populace má alergická onemocnění. Pokud toto procento extrapolujeme na těhotné ženy, můžeme potvrdit, že toto číslo je velmi vysoké.

Alergická rýma a astma

U ženy, která trpí alergickou rýmou nebo astmatem, může těhotenství onemocnění výrazně zhoršit, případně zlepšit. U těch nejšťastnějších žen totiž příznaky během těhotenství jako mávnutím kouzelného proutku zmizí, aby se znovu objevily po porodu.

Protože se pylu a roztočům nelze zcela vyhnout, měla by být v těhotenství zachována preventivní medikace. Obvykle se používají spreje a aerosoly s lokálním účinkem, a protože většina z nich je kompatibilní s těhotenstvím, není nutné jejich užívání pozastavovat (v každém případě je vždy nutné konzultovat s porodníkem).

Bronchodilatancia se také používají k léčbě astmatu. Je nezbytné, aby budoucí maminka v případě astmatického záchvatu využila: pokud nebude moci správně dýchat maminka, nebude moci dobře dýchat ani miminko.

2 až 3 z 10 lidí mají alergická onemocnění.

Kopřivka

Kopřivka je zánět kůže, který se projevuje výskytem kopřivky. Jsou to vyvýšené skvrny, bledé uprostřed červenající směrem k okrajům. Objevuje se a mizí, migruje z jednoho místa na druhé a velmi svědí. Příčin kopřivky může být mnoho. V 1 ze 2 případů mohou být také doprovázeny angioedémem (otok rtu, očního víčka, ucha atd.).

Kopřivka může být akutní (trvá méně než 45 dní) nebo chronická, pokud trvá déle. Když je akutní kopřivka způsobena alergií, je snadné ji identifikovat, protože pacient ví, co ji způsobilo (například měkkýš, kterého snědl). U těchto typů alergií existuje riziko, že budou anafylaktické.

Existují také kopřivky, které mohou být způsobeny chladem, teplem, kontaktem a dalšími, které nemají zjevnou příčinu a mohou přetrvávat po dlouhou dobu.

Když člověk trpí kopřivkou, jeho tělo uvolňuje velké množství látky zvané histamin (která způsobuje kopřivku), a z tohoto důvodu je nutné použití antihistaminik. Vysoké hladiny histaminu během těhotenství mohou způsobit určité změny u plodu. Z tohoto důvodu je kladen důraz na užívání moderních antihistaminik (jako je loratadin, desloratadin, cetirizin), aby byla hladina histaminu co nejnižší a neovlivňovala miminko. Ačkoli není mnoho studií, které by podporovaly jejich bezpečnost během těhotenství, jsou považovány za poměrně bezpečné a mohou být podávány v běžných dávkách.

Alergik?

Pokud jste těhotná a alergička, neváhejte a podrobně informujte svého doktora. Informace jsou nesmírně důležité, zvláště když nastane čas porodu, protože léky jsou obvykle podávány intravenózně.

Latex: stále častější alergie

Alergie na latex je stále častější. Pokud jím žena trpí, je nezbytné, aby o tom informovala lékařský tým, protože při vaginálních porodech i císařských řezech se pracuje s rukavicemi z tohoto materiálu. Pokud tomu tak je, použijí se mythrilové rukavice, materiály bez latexu a všechny předměty, které jej obsahují, jsou odstraněny z porodního sálu nebo operačního sálu.

Na rozdíl od toho, co se soudí, je riziko alergie na latex zvýšené u lidí, kteří jsou s tímto materiálem v každodenním kontaktu (lékaři, zdravotní sestry atd.), protože se časem stanou senzibilizovaní.

Jsou lidé, kteří jsou alergičtí na latex, ale nevědí to: jeden ze způsobů, jak na něj podezřívat, je svědění nebo zarudnutí po použití rukavic nebo kondomů (mnohokrát to žena ze stydlivosti nekonzultuje s lékařem).

Kojení: Prevence alergie

Kromě nutričních vlastností, které už znáte, je tu ještě jeden důvod, proč kojit: kojení je prevencí alergických onemocnění u dětí. Mateřské mléko obsahuje lidské bílkoviny (neobsahuje živočišné bílkoviny, hlavní příčinu alergií u dětí), protilátky, které zabraňují infekcím, a prebiotika, která podporují tolerogenní střevní flóru (vyžaduje větší toleranci a méně alergických reakcí). Stručně řečeno, pokud můžete své dítě kojit, tím lépe; Kojení má velké množství funkcí, které napomáhají správnému chování imunitního systému.


Autorkou tohoto článku je: Redaktorka Klára Baslová
Zdrojem fotografií v tomto příspěvku je: pixabay.com a freepik.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *